Barion Pixel

Akrilfesték kisokos, avagy ezeket érdemes tudni az akrilfestékről

A festékek világa igen sokszínű, ám ha ki kéne választani, hogy melyik fajta a legpraktikusabb és legtöbb módon felhasználható, akkor az akrilfestékre voksolnánk. Miért? Mert remekül fed, gyorsan szárad, könnyű vele dolgozni, ráadásul szinte bármilyen felületen alkalmazható.

Akrilfesték kisokos, avagy ezeket érdemes tudni az akrilfestékről


Az akrilfesték tehát egy olyan univelzális festék, amelynek minden otthonban alapdarabnak kéne lennie, hiszen éppen úgy festhetünk vele kavicsot, mint gumiabroncsot vagy kopott kerti bútort, sőt a klasszikus festővásznon is tökéletesen működik. Az alkalmazása egyszerű, biztonságos, egy-két dolgot azonban nem árt, ha tudunk róla.

Milyen felületekre használhatjuk és ne használjuk az akrilfestéket?

Az akrilfestéket kenhetjük szinte bármire: pamutpólóra, kartondobozra, gumicsizmára, autóra, fából vagy műanyagból készült kerti bútorra, máz nélküli kerámiaanyagra… minden olyan nedvszívó anyagra, ami az akrilfestékben lévő vizet képes beszívni.

akril festék kisokos

Hol leszünk kevésbé sikeresek? Például üvegre ne fessünk akrilfestékkel, mert, könnyen előfordulhat, hogy a tökéletes száradás után az üvegről lekaparhatóvá válik a festék.

Mennyire tartós az akrilfesték?

A Printex Acrylic Art nagyon magas kötőanyag tartalmú és nagyon jó minőségű akrilfesték. Ezáltal kiválóan tapad sokféle felületre, így az ezzel festett tárgyak felületén ez hozza létre a legvastagabb bevonatot, ha jól térhálósodott. Ennek köszönhetően a legtartósabbnak is az akrilfesték mondható, bár pont emiatt – értelemszerűen a vastagabb bevonat következtében – egyfajta durvább fogást is eredményez. Éppen ezért, bár elméletileg a Printex Acryl Art alkalmas például pólófestésre – jól is fed, tartós is lesz az eredmény -, ám a vastagabb festékréteg miatt a fogása durvább, így nagyobb textilfelületen érdemesebb textilfestéket alkalmazni, amelynél viszont némi kompromisszumot kell kötni a mosásállóság, a textil fogása és a tartóssága terén.

akril festék ismertető

Szükség van-e az akrilfestékekhez vízre?

Ha hígabb festéket szeretnénk, akkor vízzel hígíthatjuk, ezzel nem tudjuk elrontani az akrilfestéket. Mivel ilyenkor egy kész festéket hígítunk vízzel, egyszerre módosítjuk a „színező részét” és a ’kötőanyag részét’, így nem változik meg a kötőanyag és a pigment aránya ebben a rendszerben, tehát a felhordást követően a víz el fog párologni, ki fog száradni, és a bevonatunk ugyanolyan tartós lesz. Azt azonban jó, ha tudjuk, hogy sok víz esetén, vékonyabb rétegben kerül a festék a felületre, tehát a festék veszít a fedőképességéből, és egy kevésbé ellenálló bevonatot kapunk, mintha meghagytuk volna a festék eredeti sűrűségét és úgy használtuk volna.

80 ml akrilfestékkel mekkora felületet lehet lefesteni?

1 kg festékkel, a festékréteg vastagságától függően, 5-10 m2-t lehet lefesteni, a 80 ml nagyjából 100-120 gr, tehát 0,5-1 m2 lefestésére alkalmas a felvitt festékrétegek függvényében.

---

Szerző: Acellákura

Még több ilyen cikket szeretnél?

Iratkozz fel hírlevelünkre


Kosár

Végösszeg: 0 Ft
Vásárlás folytatásaPénztárhoz