Barion Pixel

Falfény - ha egy kis csillogásra vágysz!

A falfény és a glitter kapcsolata olyan, akár egy jó házasság, azaz remekül kiegészítik egymást, és együtt valami egészen új, különleges dolgot hoznak létre.

 Falfény - ha egy kis csillogásra vágysz!


A csillogás kimondottan megosztó dolog, hiszen vannak, akik egyszerűen imádnak mindent, ami szikrázik és akadnak olyanok is, akik kifejezetten ódzkodnak ettől a hatástól. Egy azonban biztos, aki szereti a ragyogó felületeket, annak ki kell próbálnia a glitterrel megbolondított falfényt!

Mi is az a falfény?

De kezdjük is az elején, azaz, hogy mi is az a falfény? A falfény voltaképpen egy színtelen lakk, amely a falra felhordva egy vízhatlan és mosható, ugyanakkor selyemfényű felületet hoz létre.

Ez önmagában inkább praktikus, mintsem izgalmas, hiszen a falfénnyel kezelt felület kevésbé koszolódik és mivel vízálló, így nedves szivaccsal vagy törlőruhával gond nélkül tisztítható.

A falfénynek azonban akad egy ennél sokkal érdekesebb felhasználási módja, ugyanis ha glittert, azaz csillámport keverünk bele, akkor gyönyörűen szikrázó festéket hozhatunk létre, tehát remekül lehet használni dekorációs célokra is.

Mi is az a glitter?

Ha már megnéztük, mi pontosan a falfény, akkor a glitterről is ejtsünk néhány szót. A glittert / csillámpor egy olyan anyag, amely többféle méretű apró, ragyogó szemcséből áll, és amely remekül alkalmazható különböző dekorációs célokra.

Az ember egy kicsit olyan, mint a szarka, azaz kifejezetten szereti a szikrázó dolgokat, s ez nem csupán a modern kor emberére igaz. A csillogás az ókorban, sőt az őskorban is nagyon kedvelt volt, például a barlangrajzoknál is találtak már a kutatók fénylő alakzatokat, motívumokat.

Később, az egyiptomiak, a maják, de az amerikai indiánok is előszeretettel használtak porított ásványokat, fémeket vagy bogarakat, hogy elérjék az áhított ragyogást különféle dekortárgyakon, épületeken vagy kozmetikumokban.

Falfény csillámporral keverve

Manapság persze nem összetört színes rovarok vagy ólom található a glitterekben. A modern csillámok feltalálása Henry F. Ruschmann amerikai gépész nevéhez fűződik, aki a ’30-as években fotópapírokat késztett, a szerkezet azonban melléktermékként apró, csillogó cellulózdarabkákat is gyártott, amelyek nagyon tetszettek az ott dolgozóknak, így összeszedték és hazavitték a glittereket, hogy az otthonaikat – és tél lévén a karácsonyfáikat - szikrázóvá varázsolják velük.

Később megjelentek az üvegcsillámok, majd a műanyagból, aluminimumfóliából készült változatok is, ma pedig már számos anyagból (például poliészterből, alumíniumból, titán-dioxidból, vas-oxidból), számos méretben, számos formában (a szemcsék lehetnek négyzet, háromszög, téglalap, hatszög alakúak is) és számos színben elérhetőek a glitterek.

A csillámporok felhasználási köre legalább olyan sokrétű, mint a típusai. Alkalmazzák a glittereket a kozmetikumokban és a szépségápolásban (például szemhéjfestékeknél vagy körömlakkoknál), a textiliparban (például ruhák díszítésénél vagy textilfestékekhez keverve DIY tevékenységeknél) és természetesen dekorációs célokra is (például tárgyak vagy akár egész falfelületek bevonásánál).

A falfény és a glitter igaz jóbarátok

A falfény és a glitter kapcsolata olyan, akár egy jó házasság, azaz remekül kiegészítik egymást, és együtt valami egészen új, különleges dolgot hoznak létre.

Bár a falfényről fentebb azt írtuk, hogy önmagában nem túl izgalmas, azért ne feledjük, hogy úgy is felhasználhatjuk, hogy egy adott felszínen a matt és a selyemfényű felületek váltakoznak, ez pedig azért igenis tud érdekes lenni.

Ám ennél jóval különlegesebb, ha a falfénybe csillámokat keverünk és azzal dekorálunk. A legjobb az egészben, hogy attól függően, ki mennyire szereti a csillogást, mi magunk határozhatjuk meg annak mértékét.

Ha a falfényhez, mint bázisfestékhez, mindössze 3-5% glittert keverünk, akkor egy finom, egyáltalán nem tolakodó csillámlást kapunk. Ha viszont 5-8%-nyit adunk hozzá, akkor sokkal markánsabb lesz a hatás, arról nem is beszélve, ha több rétegbe visszük fel a csillogó festéket.

Mire használható a csillogó falfény?

Azon kívül, hogy a csillogó falfesték nagyon exkluzív, még sokféleképpen használható is. Az első, ami mindenkinek az eszébe juthat az a falfestés. Ez teljesen evidens, bár lássuk be, hogy a legtöbb otthonban elég furán mutatna egy szikrázó, rózsaszín fal. Ellenben nagyon fel tudja dobni egy nagyobb csillámló felület az enteriőrt például egy kozmetikai szalonban, egy kávézóban, étteremben, egy szállodában vagy bármilyen olyan helyen, ahol a különleges dizájn megállja a helyét.

Falfény többszínű pigmenttel keverve

És mit csináljunk, ha nincs se kozmetikánk, se éttermünk, de még szállodatulajdonosok sem vagyunk, mégis szeretnénk némi csillogást csempészni az otthonunkba? Nos, akkor tegyük meg! Az, hogy kinek mit bír el a privát szférája, teljesen egyéni és ne is engedjük meg, hogy ebbe bárki beleszóljon.

Egy egész falat szeretnél csillámokkal beteríteni? Rajta! Amit tanácsolunk ebben az esetben az az, hogy ne az élénk színű glitterek közül válasz, hanem valami szép halvány tónus mellett tedd le a voksodat.

Például jöhet egy kristály csillámpor, de az irizáló glitter (a szivárvány színeiben pompázó csillámpor) is jó választás lehet. Ezeket, ha 5%-os arányban keverjük a falfényhez, akkor egy szolidabb csillogást eredményeznek, amely igazán feldobhatja mondjuk az étkezőnket és még bőven a jó ízlés határain belül mozog. Ez a romantikus, a letisztul, a modern, de még az indusztriális stílusú lakásokat is igazán különlegessé tudja varázsolni.

A 8-10%-os keverési arányt inkább akkor tartjuk jó ötletnek, ha egy kisebb felületet fednénk be vele vagy valamilyen mintát szeretnénk csillámos kivitelben a falra festeni. Ugyanis erre is kiválóan alkalmas a glitterrel kevert falfény.

Akár sablon és szivacs segítségével is felvihetjük a kívánt mintát, de akinek jó a kézügyessége, az egyszerűen ecsettel is nyugodtan nekiláthat az alkotásnak. A gyerekszobában például festhetünk csillámló virágokat, csillagokat, de a hálót is díszíthetjük különféle, akár nonfiguratív, ragyogó alakzatokkal.

Tudnivalók és jó tanácsok a csillámos falfényhez

  1. A Printex Falfénnyel igazán egyszerű dolgozni, hiszen az anyaga elég sűrű, a textúrája cseppmentes, így nagyon könnyen kezelhető, akár nagyobb felületre hordanánk fel, akár csak egy apró mintát alkotnánk vele.
  2. Glittereink több mint 27 féle színben, többféle szemcseméretben, holografikus és irizáló változatban is megtalálhatóak a webshopunkban, így a diszkrét csillogástól kezdve a szemkápráztató ragyogásig bármilyen hatást elérhetünk velük.
  3. A kívánt csillogás mértékétől függően 3-7% glittert érdemes használni, mivel ennél kevesebb szinte nem is látszik, a 10%-nál több pedig már nem ad esztétikus eredményt.
  4. A falfényt frissen mázolt és már lefestett falra egyaránt alkalmazhatjuk. Előbbinél arra ügyeljünk, hogy a korábbi festék teljesen megszáradjon, mielőtt a falfénnyel ráfestenénk, utóbbinál pedig arra, hogy a kezelendő felület tiszta, azaz por, olaj és egyéb szennyeződésektől mentes legyen.
  5. Ha nagyobb felületre szeretnénk a csillogó falfényt felkenni, akkor használjunk festőhengert, amellyel szép, egyenletes felületet kaphatunk. Kisebb mintákhoz alkalmazhatunk sablont, amelyet a falra rögzítünk, majd egy szivaccsal felvisszük a festéket rá, de akár ecsettel is megalkothatjuk a kívánt alakzatot.
  6. A csillámos falfény rétegezhető. Egy rétegben is nagyon jól fed és ilyenkor szolidabb csillogást eredményez, két rétegben viszont szinte ragyogó lesz a hatása.
  7. A falfény vízzel hígítható, a száradás után pedig vízhatlan, mosható felületet kapunk.

Égkék csillámpor és falfény kombinációja

Végül, de nem utolsó sorban nagyon fontos megemlíteni, hogy a csillámló falfény csak akkor lesz igazán látványos, ha megfelelő megvilágítást kap, hiszen a fény játéka az, amely életre kelti a ragyogását.

Optimális fényviszonyok nélkül a legszebb, legjobban felhordott falfény sem fog igazán élni, így ha emellett a dekorációs elem mellett döntünk, mindenképpen nézzük meg, hogy milyen természetes fény fogja érni az adott felületet, vagy milyen mesterséges megvilágítással tudnánk elősegíteni, hogy a glitteres falfény igazán szikrázó legyen.

Printex Falfényünk, illetve glittereink egyszerűen és gyorsan beszerezhetőek webshopunkból, így ha a csillogás mellett döntesz, nincs más dolgod, mint megrendelni a falfényt, valamint kiválasztani a szívedhez legközelebb álló csillámport!

---

Szerző: SZMóni

Még több ilyen cikket szeretnél?

Iratkozz fel hírlevelünkre


Kosár

Végösszeg: 0 Ft
Vásárlás folytatásaPénztárhoz